Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Gitara klasyczna jako Najbardziej odpowiednia Oprawa Muzyczna różnych Uroczystości Firmowych i Prywatnych.

Gitara klasyczna jako Najbardziej odpowiednia Oprawa Muzyczna różnych Uroczystości Firmowych i Prywatnych.

Arkadiusz Mikołajczuk

W naszym kraju, niestety kultura tak zwanej Oprawy Muzycznej podczas Uroczystości i Okoliczności, jest jeszcze stosunkowo mało znana a tym bardziej nie jest rozwinięta.

Szczególnie w małych miejscowościach. Trochę lepiej sprawa ta przedstawia się oczywiście w wielkich miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice czy choćby Poznań.

Jednak i tu, nie można nazwać jej (tej kultury) kwitnącą.

Ludzie – nawet Ci interesujący się w sposób szczególny muzyką, [w tym muzyką gitarową]- rzadko wpadają na pomysł aby np.na urodziny swoje, – czy kogoś im bliskiego, czy imieniny ale także na Uroczystości bardziej jeszcze znamienne i wyjątkowe – (na czele ze ślubami i pogrzebami) – zamówić muzyka gitarzystę /ów, ktory / rzy by swoją piękną grą i profesjonalnym kunsztem gitarowym / muzycznym, – po prostu profesjonalną grą na gitarze – nie tyle przecież ubarwili daną okoliczność (choć także) – ale podnieśli ją do zupełnej innej tak rangi, – jak i wynieśli tą uroczystość w zupełnie inny wymiar – czasem przecież wręcz metafizyczny.

Niestety ludzie o tym nie myślą, muzyka gitarowa zatem wciąż pozostaje ubogą krewną – biedną, pomijaną tak często i po prostu zapominaną…

Powodów takiego stanu rzeczy jest co najmniej klika – i różnią się one między sobą – także w zależności od rodzaju danej Uroczystości – bowiem nie ulega wątpliwości, że czem innym zupełnie jest pogrzeb a ślub, > ale pomijając nawet ten najjaskrawszy z przykładów – inną charakterologią, znamionują się np.choćby: chrzciny od imprezy imieninowej / czy urodzinowej

, jeszcze zupełnie czym innym jest też np.: jakiś Event Firmowy (np.Wigilia Firmowa) a – dajmy na to kolacja biznesowa czy np.: oświadczyny a jubileusze (np.Złote Gody), – w tych zresztą też brałem udział, itd.itp.

Nie ulega wątpliwości, że jednak każda z Okazji – znamionuje się inną, odmienną charakterologią, nastrojem, – a zatem też pożąda innej muzyki (przecież oczywistym jest, że na ślubie żaden z muzyków nie zagra marszu pogrzebowego – ani – marszu weselnego na pogrzebie – choć użyłem tu oczywiście Najbardziej z możliwie skrajnych Jaskrawych przykładów, to tylko po to by 'na prędce’ zobrazować to o czym tu rozprawiamy.

Nie jest moim celem – (choć to niezmiennie ważne dla mnie i ludzi zajmujących się jak ja – tematem Oprawy Muzycznej) – dociekanie tych powodów -dla których organizatorzy danej Uroczystości nawet nie pomyślą o zamówieniu / wynajęciu muzyka gitarzysty – moim bowiem nadrzędnym celem – który ma spełnić ten artykuł – będzie próba uświadomienia czytelnikom – że gitara klasyczna na uroczystość to bardzo często idealny – lub w niektórych przypadkach -wręcz Najlepszy – instrument do Oprawy Muz.pewnego rodzaju Uroczystości / Okoliczności .

I to będzie głównym tematem tej rozprawki w formie artykułu branżowego.

Po tym -być może przydługim nieco wstępie -, przejdę już zatem bezpośrednio do tychże powodów . Oto one:

 1. A więc po pierwsze: Nie ulega wątpliwości, że w 'pewnych okolicznościach przyrody’ (dosłownie i w przenośni) – sprawdza się tylko i wyłącznie gitara Mam na myśli oczywiście przede wszystkim ogniska – gitara przy ognisku, gitarzysta przy ognisku, gitarzysta na ognisko (tak te zupełnie prywatne, {organizowane przy tej czy innej okazji – a nawet i niejednokrotnie bez okazji} – (a przecież często bywa, iż wśród biesiadników nie ma gitarzysty i słyszy się ; ’gitara by się przydała’ albo 'jak żal, że nie ma gitary’ itp. , jak i ogniska firmowe – na np.choćby wyjazdach integracyjnych. Zresztą – przeciętnemu Polakowi, przeciętnemu ’ muzycznemu zjadaczowi chleba’ – nie oszukujmy się – gitara przede wszystkim kojarzy się z graniem przy ognisku… I tu -wydaje mi się – a nawet jestem pewien – dotykamy sedna problemu – czyli dlaczego tak bardzo rzadko zamawiana jest gitara na Okoliczności i Uroczystości. Królują przede wszystkim skrzypce(pogrzeby-śluby), czy na pogrzeby trąbka … To bez cienia wątpliwości wiodące instrumenty zamawiane na te dwa królewskie rodzaje Uroczystości.

Zresztą – w ofertach, nawet największych i najbardziej renomowanych domów pogrzebowych / weselnych (i tego rodzaju firm), nie ma gitarzystów, gitary. Tak jakby w tym kraju nie było żadnych wirtuozów tego instrumentu – co oczywiście jest wierutną bzdurą. Gitara jest po prostu traktowana po macoszemu, spychana na szary koniec , zapominana, kompletnie nieuwzględniana nawet …

A wynika to z kompletnego braku świadomości – jakże wspaniałym instrumentem jest gitara, i jak gitara w warunkach akustycznych szczególnie, potrafi brzmieć niczym dzwony kremlowskie!! { Oczywiście mówimy tu o instrumentach wysokiej klasy i w rękach wirtuoza gitary}

Powodem – konkretnie tego stanu rzeczy – jest to, że wciąż bardzo mało osób w naszym kraju – zdaje sobie sprawę z możliwości gitary (tym bardziej w rękach profesjonalisty gitarzysty) – i, że tak samo jak choćby skrzypce, – jest to instrument o możliwościach w pełni koncertowych – szczególnie zaś wtedy gdy ma do pomocy akustykę ( kościół, sala balowa, aula, katedra, kaplica,itp.)

Dżwięk gitary wysokiej klasy -w rękach zawodowego gitarzysty klasycznego, urasta wówczas niebywale, staje się potężny,z donośnym tonem, czujemy, że dotyka samego Boga.

Niestety wiedzą o tym albo tylko profesjonaliści jak ja, albo entuzjaści i miłośnicy(i to zdeklarowani) gitary , lub wreszcie Ci, którzy mieli okazję tego doświadczyć – w tym gronie, mam również, rzec jasna na myśli moich klientów i ich gości. { W tym miejscu-proszę o wybaczenie = ale nie wypada mi po prostu zrobić nic innego, bardziej miarodajnego jak odwołać uwagę czytelników do działu Opinie Klientów na niniejszej mojej witrynie. }

 • Nie bez powodu zresztą – od zawsze – koncerty wielkich mistrzów i tuzów gitary – odbywały i odbywają się niezmiennie w pomieszczeniach przyjaznych akustyce – zarówno tej małej, większej jak i wielkiej – a więc salki z akustyką, aule małe i większe, colosea, amfiteatry, ale nade wszystko kościoły, katedry, archikatedry itp. czy np. pomieszczenia sal zakonu czy zamku, a także sale pałacowe, balowe itd.etc.

Dlatego też – by Państwo, choć trochę mogli tego doświadczyć – na mojej stronie znajd(uj)ą Państwo takie moje przykładowe nagrania, zarówno video, – jak i oddzielnie – specjalnie po to stworzony dział nagrań audio w różnej akustyce – zarówno ze znanymi i lubianymi hitami muz.klasycznej, jak i światowych standardów muzyki czy filmowej / serialowej czy bardziej jeszcze rozrywkowej, pop. czy dedykowanej – związanej z przebojami i standardami pochodzącymi z danego kraju np. Polska, Włochy, Meksyk czy Brazylia, Rosja, Cuba, Hiszpania. etc.

Moje Nagrania takie właśnie, znajdą też Państwo, szczególnie na platformach audio: soundcloud – oraz niektóre z nich – na bandcampie (do których to mają Państwo oddzielne , > konkretnie tym specjalistycznym muzycznym portalom -, dedykowane i interaktywne przyciski, na stronie na której się właśnie Państwo znajdujecie.

Na sam koniec tego artykułu, zamieszczam linki – rzecz jasna tylko do niektórych – nielicznych takowych nagrań.

(Niektóre z nich, zarejestrowane zostały zresztą, podczas konkretnych Uroczystości -(głównie; z oczywistych powodów / akustycznych – przyp. / – ślubów czy pogrzebów).

 1. Powodem drugim – pozadyskusyjnym – dla którego to właśnie gitara i tylko gitara może okazać się najlepszą 'opcją’ [poza ogniskami] -jest bez dwóch zdań, to, że np.organizator czy ktoś dla kogo organizujemy daną okoliczność (np.urodziny), czy np.bliski nam zmarły, albo odwrotnie – czyli np.Pan młody – lubią/lubili w szczególności właśnie gitarę – bo np.na niej grali, albo – nawet jeśli nie grali, to szczególnym sentymentem otaczali jej brzmienie, ton i niepowtarzalny klimat.

3.Powód trzeci – także nie wymagający żadnych sporów – to, że ktoś chce usłyszeć dane utwory / ewentualnie piosenki ( piosenki gitarowe)-te konkretne a nie żadne inne – a dla których to gitara jest albo nieodzowna albo wręcz zostały napisane na gitarę – lub jeśli nawet nie były konkretnie dedykowane na gitaręto brzmią naj najwspanialej i najpiękniej na gitarze – a nie na żadnym innym instrumencie { a takich przykładów jest tysiące tysięcy: słynne Asturias-Leyenda czy w ogóle utwory Isaaca Albeniza -który sam był pianistą – ale też sam powiedział, – ( wysłuchawszy swoich dzieł w wykonaniu wielkiego, współcześnie mu żyjącego mistrza gitary Francisco Tarregi )-, że brzmią one dopiero teraz tak jak powinny, tak jak to sobie wymarzył on sam (kompozytor), – tak dokładnie jak sam o tym myślał, by taki właśnie osiągnęły charakter i moc, albo czy ktoś sobie np.wyobraża by takie standardy filmowe jak np.: z filmu Ojciec Chrzestny (Włochy – druga przecież poza Hiszpanią / i Argentyną / Ojczyzna gitary), czy np.słynna magiczna Cavatina Stanleya Myersa z wielooskarowego przepięknego filmu Łowca Jeleni, albo np. słynne Stairway to Heaven (Schody do nieba) > Led Zeppelin czy np. House of the Rising Sun (Dom wschodzącego słońca) > The Animals czy utwory Simona & Garfunkela – a przede wszystkim legendarne Scarborough Fair czy Sound of Silence (Dżwięki ciszy) – (z premierowej roli D.Hoffmana) < w genialnym filmie Absolwent, czy wreszcie np. najsłynniejsze standardy Leonarda Cohena – w tym nade wszystko kultowe już dziś Hallelujah, najsłynniejsze utwory Pink Floyd, The Beatles, Elvisa Presleya itd. – mógłbym wymieniać w nieskończoność -a także myślę, że i Państwo mogli by – czy ktoś sobie z nas, wyobraża by wykonywać je czy słuchać w innych wykonaniach niż gitarowych?!? – albo czyżby miały lepiej zabrzmieć w aranżacjach na inne instrumenty ?!? – to jest po prostu nie realne – przede wszystkim dlatego, że większość twórców wymienionych choćby przed chwilą, – sami skomponowali te utwory / piosenki na gitarę i są one dedykowane absolutnie tylko gitarze, po drugie sami wykonywali je (a co za tym idzie i my je znamy – bo tak się do tego przyzwyczailiśmy od dziecięcia ) w wykonaniach gitarowych, wreszcie dlatego, że pewnego rodzaju utwory / piosenki są w ten czy inny sposób – [ jeśli nawet nie napisane stricte na gitarę, przez twórców związanych z gitarą, czy którzy po prostu byli stricte gitarzystami (wszystko jedno jaki rodzaj muzyki mamy tu na myśli -czy klasyczna artystyczna muzyka gitarowa hiszpańska, argentyńska, włoska, kubańska, meksykańska ………, czy przeboje bardziej muzyki popularnej i hity rożnych czy piosenkarzy czy kultowych zespołów ], – to tak czy inaczej związane są nierozerwalną myślą TYLKO I WYŁĄCZNIE Z GITARĄ !

Aby to przybliżyć, zobrazować Państwu ostatecznie, podam jeszcze takie przykłady -ale tym razem z innej jeszcze nieco strony :

a więc, np.niech ktoś sobie wyobrazi piosenki naszych wielkich mistrzów piosenki gitarowej : Seweryna Krajewskiego, Jacka Kaczmarskiego i wielu innych, wykonywane przy akompaniamencie skrzypiec…czy trąbki – owszem jest to możliwe dla specjalistów i wirtuozów od tych instrumentów, -zaaranżowanie – pewnie nawet i może na swój sposób piękne – wcale w to nie wątpię – ale każdy rozsądny z nas, zapyta i zada jedno proste pytanie: > po co?! – przecież ta muzyka jest DEDYKOWANA GITARZE!!!! Ta muzyka to hołd złożony przez jej twórców – Gitarze !! Idąc tym tropem wystarczy sobie np.wyobrazić, że Maryla Rodowicz używała miast gitary, np.skrzypiec albo Czerwone Gitary grali na saksofonach czy akordeonach …

 • prawda, że aż absurdalne? 🙂 – już sama taka myśl budzi w nas sprzeciw czy wręcz niesmak niekiedy. Albo Bułat Okudżawa z bębenkiem albo harmonijką miast gitary …. Heh …

Albo – ok., gramy my gitarzyści także z powodzeniem Paganiniego (który sam zresztą poza legendarnym, diabelskim skrzypkiem był też genialnym gitarzystą – sam zresztą mówił i przyznawał, że wiele zawdzięcza gitarze i przeniósł z niej niektóre – jej specjalnie dedykowane techniki – na skrzypce – ale – i to powiem ja, który kocham gitarę ponad wszystko i jak mało kto na świecie – nigdy nawet najbardziej mistrzowskie aranżacje i wykonania gitarowe nie dościgną tych skrzypcowych oryginałów.

Bach na gitarze – a i owszem: Wspaniały, Okazały, Wielki, Potężny, nawet Boski -ale niech mi nikt nie mówi, że nawet najwięksi mistrzowie gitary ze swoimi bajońsko drogimi gitarami, dościgną wykonania wirtuozów organ muzyki Bachowskiej.

Przepiękna jest ścieżka główna z filmu Misja (Ennio Morricone) – sam mam zeszyt z mnóstwem aranżacji tego giganta muz.filmowej na gitarę -ale pytam się. po co mam grać ten najsłynniejszy z tych motywów z tego oskarowego filmu – skoro TYLKO I WYŁĄCZNIE na trąbce (oraz pewnych jej rodzajach). staje się on naprawdę DOTYKAJĄCYM BOGA – nawet, żebym posiadł w swojej kolekcji najpotężniej brzmiącą i najdroższą gitarę świata to i tak bym nie widział głębszego sensu robienia aranżacji akurat tego motywu – albowiem pewne rzeczy trzeba im oddać – i tak już je pozostawić -a więc, jak powiedziałem ten motyw jest ABSOLUTNIE DEDYKOWANY TRĄBCE!

Albo: niech ktoś sobie wyobrazi Schody do nieba czy Dom wschodzącego słońca na innym instrumencie aniżeli gitara …. > jak to mówią młodzi – wyszła by z tego po prostu jakaś porażka!

Albo: – i wreszcie – niech ktoś wyobrazi sobie słuchanie, największych i najpiękniejszych klejnotów muzyki stricte gitarowej, takich jak choćby Recuerdos de la Alhambra (Wspomnienia z Alhambry), czy Capricho Arabe (Kaprys Arabski) – wspominanego już wcześniej legendarnego Francisco Tarregi, na innym jakimkolwiek instrumencie!! – wówczas nie zawaham się użyć jedynego sformułowania – jakie przychodzi mi na myśl w takich jak te przypadkach – było by to ni mniej ni więcej tylko Przestępstwo przeciw tej muzyce!!!

Lecz oczywiście w tym konkretnym przypadku, mam już oczywiście na myśli tych z Państwa, którzy po prostu albo kochają gitarę albo co najmniej – znają się choć trochę -w stopniu podstawowym na muzyce stricte gitarowej tej artystycznej klasycznej( w tym hiszpańskiej muzyce gitarowej), czy także flamenco.

No właśnie – bo zauważmy, że w takim razie, -wcale nie przesadziłem – gdyż jak się okazuje – istnieją nawet gatunki muzyczne, które są dedykowane gitarze !!

Ktoś z Państwa powie teraz być może: no dobrze -ale nikt u nas w Polsce nie zamówi gitarzysty flamenco – , nie wynajmę gitarzystę flamenco żeby grał tego rodzaju muzykę ’ > jednak ja zapytam – ale dlaczego? – ja sam – i nieraz – miałem takie zamówienia, gdzie życzeniem zamawiającej osoby / strony było wyrażnie by np.oprócz słynnych szmaragdów gitary klasycznej, czy hitów muz.bardziej popularnej – znalazły się też np,choćby moje własne utwory flamenco. W końcu muzyka Flamenco to muzyka albo bardzo żywa, ekspresyjna, (gdzie też często wykorzystujemy gitarę jako instrument szeroko perkusyjny), ale i pełna zadumy, nostalgii, wręcz Boskiego zamyślenia, zadumania – zależy o jakim rodzaju i odłamie flamenco akuratnie mówimy.

Albo może ktoś sobie wyobraża muzykę włoską, rosyjską czy kubańskąmeksykańską bez gitary??! -może takie diamenty jak O sole mio, Wróć do Sorrento czy Besame mucho, Guantanamera, Veinte Ańos, Manha de Carnaval, itd., Girl from Ipanema, Corcovado, Samba para una nota zaczniemy grać na fortepianie, skrzypcach czy akordeonie? – można – i owszem , tylko jeszcze raz pytam, – po co?!? …nigdy one nie dościgną swoich wersji gitarowych.

Przenigdy – i powiedzmy sobie jasno – nie ulega to żadnej dyskusji – i ten kto w ogóle chciałby mimo wszystko taką dyskusję podjąć, jest człowiekiem o którym się mówi, że słoń mu nadepnął na uszy albo po prostu będzie to robił – ot dla samej jałowej dyskusji…

Zmierzam do tego i tylko pragnę uzmysłowić, że pewne rzeczy są tak Oczywiste i Niepodważalne, że dyskusja o nich zakrawa wręcz na jakiś objaw jawnego ignoranctwa lub czegoś znacznie jeszcze gorszego,,,

Ufam, że powyższymi zarówno przykładami jak i niezbitymi argumentami, oraz 3ma głównymi punktami dowodowymi, udało mi się Państwu wyjaśnić, dlaczego to właśnie gitara w pewnych okolicznościach i na różne Uroczystości , będzie tym Jednoznacznie i Jednomyślnie Najwłaściwszym i Najlepszym wyborem. Najcelniejszym i który się spełni najwspanialej dla Oprawy Muzycznej Państwa Uroczystości. – Gitara najlepszym wyborem. Gitara na pogrzeb gitara na ślub gitara na event, gitara na urodziny, gitara na imieniny, gitara na

Po prostu Gitara na każdą okazję !!

Idąc zatem dalej – już bezdowodowo – pozwalam sobie ująć pełną listę Uroczystości na których to gitara okaże się tym najwłaściwszym wyborem:

1.Pogrzeby – gitara na pogrzeb -katedra. kościół, kaplica, sala pożegnań ( jeśli np. zmarły lubił gitarę czy grał na gitarze – lub np. kochał utwory gitarowe , czy związane nierozerwalnie z gitarą).

2.Pogrzeby – cmentarz przy grobie już – czyli gitara przy grobie, gitara na cmentarz – np.wybrane piosenki / wybrane utwory > czy remix tych i tych.

3.Śluby : plenerowe, w kościele, śluby humanistyczne -czyli Gitara na ślub, gitarzysta na ślub kościelny, gitara na ślub plenerowy jeśli np.Panna młoda lubi gitarę , albo dajmy na to jeśli np. chcemy usłyszeć takie standardy jak choćby: Wielka Miłość (Sew.Krajewski) czy HallelujahL.Cohen, itd.itp.

(oczywiście przykładów utworów mógłbym znowuż wymieniać w tysiące – a to też zależy od rodzaju uroczystości – bo np.inaczej brzmi dany utwór na gitarze w kościele podczas ślubu – choćby słynne 'oklepane’ Ave Maria Schuberta – i nadaje się ono idealnie do wnętrz typu kościół właśnie -a np.podczas ślubu plenerowego – czy wręcz humanistycznego moimi propozycjami były bardziej odbiegające już od muzyki klasycznej – czyli choćby właśnie S.Krajewski czy np. Love Story (z filmu o tym samym tytule) czy np.Una paloma blanca albo Felicita, AcapulcoAlbano & Romina Power czy nawet największy przebój Stevego Wondera I just call called to say i love you , znowu wymienianie propozycji szło by na cały następny artykuł lub dwa nawet…

 • { tu odsyłam z kolei do szczegółowych i nad wyraz precyzyjnych list repertuarowych, zamieszczonych na mojej stronie , każda dedykowana oddzielnie danej Uroczystości . }

Przy tej okazji raz jeszcze wspominam – bo musimy siłą rzeczy, pamiętać przy zamawianiu gitary-, że zupełnie inaczej ona brzmi i inne są jej możliwości plenerowe a zupełnie innego wymiaru jej muzyka nabiera w murach choćby kościołów. W ogóle muzyka gitarowa w akustyce , muzyka gitarowa w kościele , gitara w katedrze to prawdziwa potęga zaiste!!

4.Wszelkiego rodzaju okoliczności, gdzie bądż zamawiający lubi gitarę lub lubi ją ten dla którego np.postanawiamy zaprosić gitarzystę – jako forma niespodzianki dla tej osoby.

W ogólę pragnę Państwa uwagę zwrócić, na to iż Gitarzysta na każdą okazję, zaproszenie gitarzysty, czy wreszcie jeśli ktoś wpadnie na pomysł: zaproszę gitarzystę w formie niespodzianki – dla tej mi bliskiej osoby, ażeby sprawić jej przyjemność – to naprawdę doskonały i przedni pomysł. Np. gitara na oświadczyny albo romantyczną kolację przy gitarze

Czyli podsumowując, są to wszelkiego rodzaju: imieniny przy gitarze, urodziny przy gitarze, jubileusze prywatne – jubileusz przy gitarze, bankiety, uroczyste obiady, obiado-kolacje biznesowe przy gitarze, benefisy z udzialem gitarzysty, itd.itp.etc.

 1. Nie jestem w stanie sobie po prostu wyobrazić bardziej odpowiedniego instrumentu od gitary , na wszelkiego rodzaju wernisaże (malarstwo i świat malarzy zawsze kochał i byli rozkochani w gitarze – sam o tym wiem najlepiej albowiem wywodzę się z rodziny malarzy i brałem udział w wielu wernisażach, które np.organizował mój śp.tata, ale i nie tylko on.

Zresztą – jakże znamienne jest ilu malarzy i wielkich malarzy malowało wszelkiego rodzaju vihuelistów, teorbanistów, wreszcie gitarzystów -na pewno o wiele częściej aniżeli innych instrumentalistów – na tym tle mam bardzo dużą wiedzę – z którą zechcę się z Państwem czytelnikami podzielić w jednym z kolejnych artykułów na moim tutejszym blogu.

A zatem wernisaż malarski z udziałem gitary, wernisaż malarski przy gitarze ! , to kolejny 'w dychę’ trafiony pomysł.

6.Wieczorki poetyckie – (no a oczywiście w szczególności gdy w jakiś sposób zahaczają o Edward Stachura), > a nawet jeśli i nie, to i to leży poza wszelką dyskusją, że malarstwo i poezja to te dwie sztuki, które od zawsze były nierozerwalnymi wręcz nićmi związane z gitarą.

Wielu wybitnych poetów polskich i nie tylko przyjażniło się z gitarzystami, przykład dla mnie najpierwszy zawsze : Józef Ignacy Kraszewski darzył wielką przyjażnią, naszego Chopina Gitary Jana Nepomucena Bobrowicza _ { patrz.cykl moich artykułów o związkach Chopina z gitarą na tym blogu }, jak i wiele innych takich przykładów.

Sam przyjażniłem się również z poetami i poetkami i brałem udział ze swoją gitarą we wspólnych wieczorach.

7.Wigilie Firmowe – dlaczego Firmom tak niezmiernie rzadko przychodzi na myśl, by zaprosić do wspólnego odśpiewania kolęd gitarzystę???… – przecież chyba nie ma nic bardziej polskiego i znamiennego jak kolędy przy gitarze, Wigilia firmowa przy gitarze, kolędy z towarzyszeniem gitary, wspólne kolędowanie z gitarą … itd.- nie przy skrzypcach, nie przy akordeonie, lecz przy gitarze właśnie!!

Kolędy Wigilia i Gitara to można by rzec święta trójca! – A zatem Wigilia Firmowa przy gitarze powinny być kto wie, czy nie Królewską Uroczystością Gitarową. Wigilia gitarowa. Wigilia przy gitarze

To tylko niektóre z przykładów – nader oczywistych – resztę zostawiam już wyobrażni czytelników.

Ufam jednak, że ponad wszelką wątpliwość udało mi się dowieść, że w bardzo wielu przypadkach, nie będzie po prostu lepszego instrumentu jak gitara na daną Uroczystość.

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przebrnęli – mam nadzieję z uwagą – przez cały niniejszy artykuł.

Nie wykluczam wcale jego kontynuacji w niedalekiej przyszłości, gdyż – z całą pewnością – nie wyczerpałem wszystkich aspektów jak i korzyści płynących z zamówienia gitarzysty.

Zainteresowanych tematem wpływu akustyki na muzykę gitarową, serdecznie zapraszam i odsyłam – do innego mojego artykułu z tego blogu, pt.Akustyka gitarowa we wnętrzach.

Zapraszam także do komentowania i śledzenia mojego bloga – będę się starał – co i rusz -zamieszczać ciekawe (mam nadzieję) artykuły, na różne tematy związane oczywiście z gitarą 🙂 .

Pozdrawiam

Arkadiusz Mikołajczuk

Warszawa 30.08.2022r.

Obiecane w artykule, przykłady moich nagrań gitarowych w akustyce, { także podczas Uroczystości , podczas których miałem przyjemność i szczęście sam grać na gitarze. :

Audio:

Wybrane – portal specjalistyczny dedykowany nagraniom audio dla muzyków professional – soundcloud :

 1. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/solea-granadina-memoria-a-sabicas-comparkadiusz-pepe-mikolajczuk-0329-wav
 2. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/stairway-to-heaven-schody-do-nieba-led-zeppelin-0347wav
 3. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/film-theme-czekam-na-te-jedna-chwilewielka-miloscz-filmuuprowadzenie-agaty-0734
 4. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/asturias-leyenda-preludio-chants-del-espagne-isaac-albeniz-0705-wav
 5. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/theme-from-titanic-d-majore-flamencopequena-alegria-arrarkadiusz-pepe-mikolajczukwav
 6. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/romance-de-jeux-interdits-romance-de-amor-anonym-spainarrarkadiusz-mikolajczuk-0411wav
 7. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/preludium-c-bwv-846-bach-thema-from-ave-maria-bach-gounod-jsbach-0207-wav
 8. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/granaina-morska-bryza-rondena-dla-kamisi-k-0430wav
 9. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/stanley-myers-cavatina-kosciol-1rzad
 10. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/venid-hombres-fielesadeste-fideles-wielka-sala-zamkowa
 11. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/johann-sebastian-bach-double-d-majore-kosciol-1-rzad
 12. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/el-abetodel-siglo-xviii-oh-luz-de-dios-jasna-sala-balowa
 13. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/barrios-mangore-villancico-de-navidad-nostalgy-paraguaya-sala-balowa
 14. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/johann-pachelbel-canon-in-d-glosny-kosciol-1rzad-256
 15. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/maria-manuel-ponce-estrellita-gwiazdeczka-jasna-sala-balowa
 16. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/luigi-mozzani-feste-lariane-stara-piosenka-wloska-kosciol
 17. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/leonard-cohen-hallelujah-sala-balowa
 18. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/fugue-bwv-1000-jasna-sala-balowa-0640
 19. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/en-los-trigales-joaquin-rodrigo-15032020r-0419-kosciol-1-rzad-normalize-ramirez
 20. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/granada-serenata-1900-suite-espagnole-op47-chants-del-espagne-no2-isaac-albeniz-0529wav
 21. https://soundcloud.com/user-35867119-762555671/mallorca-barcarola-op202-isaac-albeniz-14032020r-alhambra-10ka-0723-01-01

Wybrane – portal specjalistyczny dedykowany nagraniom audio dla muzyków professional – bandcamp :

 1. https://arkadiuszmikolajczuk.bandcamp.com/album/arkadiusz-pepe-miko-ajczuk-plays-domenico-scarlatti-maria-manuel-ponce-bonus-acoustic-album
 2. https://arkadiuszmikolajczuk.bandcamp.com/album/j-s-bach-acoustic-fugue-bwv-1000-chorale-de-menore-double-d-majore
 3. https://arkadiuszmikolajczuk.bandcamp.com/track/arkadiusz-pepe-miko-ajczuk-interpreta-y-plays-z-cyklu-najpi-kniejsze-i-najs-ynniejsze-mel-z-seriali-film-w-mel-z-filmu-serialu-pt-polskie-drogi-mus-comp-by-a-kurylewicz-wyk-23082020r-jastrz-bia-g

Video :

Wybrane – z jednego z moich oficjalnych kanałów youtub – ( tego najbardziej aktualnego) :

 1. Danza cubana (Taniec kubański) – comp.Heitor Villa Lobos, arr. Arkadiusz Pepe Mikołajczuk
 2. Tears in Heaven – [standard] Eric Clapton
 3. Yesterday [standard] -The Beatles (arr.A.Mikolajczuk)
 4. Ścieżka dżwiękowa z filmu/serialu pt.Polskie Drogi – mus.śp.Andrzej Kurylewicz , arr. Arkadiusz Mikołajczuk
 5. Cavatina {from deer Hunter}-[z filmu Łowca Jeleni} -mus.Stanley Myers, (na podsawach aranż.Johna Williamsa – arr.Arkadiusz Mikołajczuk
 6. Stairway to Heaven (Schody do nieba) – Led Zeppelin , (arr.własna Arkadiusz Mikołajczuk)
 7. Bulerias a Diego del Gastor – comp.wlasna {Flamenco} -Arkadiusz Pepe Mikołajczuk
 8. Preludium C-majore [ from Ave Maria -Bach] -Johann Sebastian Bach

Uwaga!!: wszystkie powyższe wykonania video, zostały zarejestrowane dnia 23.08.2020r. w (bardzo dużych rozmiarów) kościele pw.św.Ignacego Loyoli w Jastrzębiej Górze , na próbie bezpośrednio przed koncertem. Instrument: Alhambra 10P, rec.by: Arkadiusz 'Antek’ Nestor’ Nestorowicz.

Wszelkie prawa zastrzeżone!! Kopiowanie, próby podszywania się, czy wykorzystania bez wiedzy wykonawcy, grozi odpowiedzialnością karną!

Tagi:

1 komentarz do “Gitara klasyczna jako Najbardziej odpowiednia Oprawa Muzyczna różnych Uroczystości Firmowych i Prywatnych.”

 1. Świetny artykuł 🙂 Rzeczywiście gitara jest wspaniałym uzupełnieniem wszelakich imprez, wieczorów przy winie etc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×